Státní zdravotní ústav ministerstva zdravotnictví (SZÚ) a vědci se shodují, že poměr Omega 6 : Omega 3 a Omega 3 index (hladina EPA + DHA v krvi) je relevantním ukazatelem rizika příčin ischemické choroby srdeční (ICHS), infarktu a všech dalších civilizačních chorob (artritída, artróza, autismus, ADHD, diabetes, vysoký krevní tlak). Balance Test poměru Omega 6 : Omega 3 v krvi tak může mít významné využití v lékařské praxi.
Zjistěte rychle a jednoduše svůj poměr Omega 6 : Omega 3 a Omega 3 index. Díky jednoduchému testu z kapky krve (tzv. Balance Test), který si můžete udělat sami a svůj vzorek zaslat do norské laboratoře VITAS Analytical Services. Tato nezávislá laboratoř spolupracuje se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a je držitelem certifikátu osvědčených výrobních postupů (GMP) s 20-letou zkušeností v provádění špičkových chromatografických vyšetření s využitím nejmodernějších technologií.
Balance Test je schváleným výrobkem pro “in vitro” diagnostiku odebráním krevního vzorku v domácích podmínkách. Jedná se o krevní test prováděný metodou suché krevní kapky (DBS) a poskytuje přesné údaje o hladině mastných kyselin, která odráží složení tuků ve vaší potravě. Proces analýzy vzorků je zcela anonymní. Jakmile se sami otestujete, vzorek kapky suché krve zašlete ve speciální obálce poštou na předepsanou adresu laboratoře VITAS v Norsku.
Dnešní běžná strava (za posledních 20 let) bohužel obsahuje méně Omega 3 ve srovnání se stravou v průběhu evoluce člověka, která se podílela na vytváření našich genetických modelů. Naprostá většina lidí by měla zvýšit spotřebu polynenasyceného rybího tuku, protože v lidském organizmu nedochází k efektivní proměně rostlinného oleje Omega 3 (ALA) na mastné kyseliny EPA a DHA.
Zásadní pro získání správného poměru Omega 6 : Omega 3 je omezení příjmu rostlinných tuků s přebytkem Omega 6 (slunečnicový olej, sójový olej) a konzumace tučných, mořských ryb z výlovu, které se živily volně z mořských řas, které přirozeně obsahují Omega 3 (EPA a DHA) s polyfenoly. Světová zdravotnická organizace (WHO) ze zmíněných důvodů doporučuje efektivnější způsob získání Omega 3 s dlouhými řetězci (EPA a DHA) za pomocí doplňků stravy (rybí tuk s Omega 3 EPA + DHA s polyfenoly, nebo veganský olej s Omega 3 z mořských řas s obsahem EPA + DHA s polyfenoly).
Dle tvrzení vědců je nezbytné, aby Omega 3 byly VŽDY konzumovány s POLYFENOLY. Polyfenoly poskytují dostatečnou ochranu krevních lipidů před oxidací, a tím zaručují vysokou vstřebatelnost Omega 3 v buňkách. V přírodě Omega 3 (EPA + DHA) a lipofilní polyfenoly VŽDY pracují společně. Nenajdete EPA a DHA samy o sobě, jsou příliš křehké a nestabilní a rychle degradují. V potravinovém řetězci mořské řasy produkují Omega 3 (EPA a DHA) společně s polyfenoly. Příroda si vybrala polyfenoly rozpustné v tucích, které chrání Omega 3 produkované mořskými řasami tak dobře, že je najdeme i v tučných rybách, které se jimi živí.
Průmysl, který vyrábí doplňky stravy dělá zásadní chybu – ODSTRAŇUJE POLYFENOLY rafinací a potom Omega 3 stabilizuje nevhodným a neúčinným způsobem přidáváním Vitamínu E jako neúčinného konzervantu, nebo rybí olej zanechává bez ochrany a nestabilní. Proces oxidace a znehodnocení pak probíhá přímo v lahvičce, v kapsli nebo i v těle při styku s volnými radikály. To je důvod, proč většina doplňků stravy s rybím olejem NEFUNGUJE.
Doporučujeme, aby si každý konzument doplňků stravy s Omega 3 ověřil jejich účinnost Balance Testem poměru Omega 6 : Omega 3. Pokud test prokáže nedostatek Omega 3 mastných kyselin v buněčných membránách, je na zvážení každého, zda má smysl takový nefunkční doplněk stravy konzumovat.